بسیاری از ما دوست داریم ست قاشق و چنگال در منزلمان داشته باشیم، بدون آن که کاربرد هر کدام از این قاشق و چنگال‌ها را به طور دقیق بدانیم. استفاده از قاشق و چنگال مخصوص برای سرو هر ماده غذایی، نه تنها جذابیت سفره و دیزاین ما را بیشتر می‌کند، بلکه میهمانان نیز با راحتی بیشتری آن را استفاده خواهند کرد. مثلاً اگر شما در میهمانی خود بستنی سرو می‌کنید، استفاده از قاشق غذاخوری برای آن اصلاً مناسب نیست.

معمولاً در سِت قاشق چنگال ایرانی، تعداد متنوعی از قاشق چنگال وجود دارد که هر کدام به منظور خاصی ساخته شده‌اند که هر کدام برای سرو و پذیرایی انواع مواد غذایی کاربرد دارند. وجود ست قاشق و چنگال در هر خانه ایرانی برای حفظ یکدستی وسایل پذیرایی ضروری است. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع قاشق و کاربرد آن بپردازیم. اگر قصد خرید ست قاشق و چنگال را دارید یا دوست دارید با انواع قاشق‌ها و کاربرد آن آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

قاشق غذاخوری

یکی از آشناترین و مهم‌ترین قاشق‌ها، قاشق غذاخوری است. تقریباً همه ما این قاشق را به خوبی می‌شناسیم. قاشق‌های غذاخوری در طرح‌ها و جنس‌های مختلفی وجود دارند. جنس پلاستیکی آن یک بار مصرف بوده و جنس‌های فلزی آن از استیل، نقره و در بعضی از موارد خاص از جنس طلا هستند. با توجه به اینکه جنس نقره و طلا بسیار گران است و در گذشته برای سرو غذای پادشاهان و افراد ثروتمند از آن استفاده می‌شده، در حال حاضر اکثر قاشق‌ها از جنس استیل هستند.

همان طور که از نام این قاشق به خوبی مشخص است، از این قاشق برای خوردن غذا و حتی بسیاری از دسرها استفاده می‌کنیم. اگر به دنبال خرید ست قاشق و چنگال هستید، حتماً به فرم و مدل قاشق غذا خوری آن دقت کنید. کیفیت آن از لحاظ استیل را بررسی کنید و مطمئن شوید از بهترین کیفیت استیل ساخته شده است.

برخی از قاشق‌های غذاخوری اندازه‌های بزرگی دارند، برخی در قسمت کفه خود، کشیده‌تر و بلندتر و برخی پهن‌تر هستند. این موارد را در هنگام خرید قاشق چنگال در نظر بگیرید. اندازه قاشق‌‌های غذاخوری معمولاً حدود ۲۰ سانتی‌متر است. قاشق غذاخوری یکی از مهم‌ترین قاشق‌ها در هر ست قاشق و چنگال است.

قاشق غذاخوری امپریال لبه طلایی ناب استیل

قاشق سوپ خوری

شاید خیلی از ما از قاشق غذاخوری برای خوردن هرگونه سوپ، آش و یا غذاهای آبکی استفاده کنیم، اما باید بدانید در ست قاشق چنگال ایرانی، قاشق سوپ خوری نیز وجود دارد که مخصوص خوردن سوپ و آش طراحی شده است.

قاشق سوپخوری ونیز ساده ناب استیل

فرق قاشق سوپ خوری با قاشق غذاخوری

با وجود اینکه ممکن است خیلی از افراد قاشق سوپ خوری را با قاشق غذاخوری اشتباه بگیرند، اما این دو قاشق از لحاظ اندازه، گودی کفه و … با هم تفاوت دارند. خوردن غذاهای آبکی با قاشق سوپ خوری بسیار راحت‌تر از قاشق غذاخوری است. زیرا قاشق سوپ خوری، کفه گودتری داشته و طوری طراحی شده که حجم بیشتری از مایعات درون فنجان آن، جا بگیرد.

هم‌چنین این قاشق‌ها از لحاظ اندازه نیز با قاشق غذاخوری متفاوت‌اند. قاشق سوپ خوری در اندازه‌های کوچک‌تری نسبت به قاشق غذاخوری ساخته می‌شوند و طول تقریبی آنها ۱۹ سانتی‌متر است.

قاشق چای‌خوری

قاشق چایخوری اندازه متفاوتی نسبت به دو مدلی که در بالا معرفی کردیم دارد. این قاشق‌ها اندازه کوچک‌تری دارند و در حدود ۱۲ سانتی‌متر هستند. از این قاشق برای هم زدن شکر و یا قند در چای و یا حتی قهوه استفاده می‌شود. البته برخی از ست‌های قاشق و چنگال هم وجود دارند که قاشق‌های کوچک‌تر از قاشق چای‌خوری دارند که مخصوص هم زدن قهوه، لاته و … است.

قاشق چایخوری معمولاً کوچک‌ترین قاشق در ست قاشق چنگال ایرانی است. حجم قاشق چایخوری معمولاً ۵ میلی‌لیتر است. این قاشق‌ها با توجه به ست قاشق و چنگال مد نظر شما می‌تواند ۶ یا ۱۲ عددی باشد. علاوه بر هم زدن نوشیدنی‌هایی مانند چای یا قهوه و یا حتی دم نوش‌ها، از این قاشق برای اندازه‌گیری مواد غذایی مخصوص کیک و شیرینی‌پزی نیز استفاده می‌شود.

قاشق چایخوری پالرمو ساده ناب استیل

قاشق مربا خوری

با وجود اینکه بسیاری از خانم‌ها از قاشق چایخوری به عنوان قاشق مربا خوری و یا بلعکس استفاده می‌کنند، اما باید بدانید این دو قاشق کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. از قاشق مرباخوری برای سرو انواع مربا و مارمالاد استفاده می‌شود.قاشق مرباخوری ورونا استیل براق

تفاوت قاشق چایخوری با مرباخوری

سرویس قاشق چنگال فلورانس طلایی ناب استیلاگر بخواهیم به تفاوت قاشق چایخوری و مربا خوری اشاره کنیم، باید بگوییم تفاوت این دو در نوع کاربرد و شکل ظاهری آن‌هاست. از قاشق چایخوری برای هم زدن شکر و یا قند در چای، هم زدن قهوه، لاته و یا حتی بسیاری از نوشیدنی‌ها و دمنوش‌هایی که در ظروفی به اندازه لیوان چایخوری سرو می‌شوند، استفاده می‌شود. اما قاشق مربا خوری مخصوص خوردن مربا، مارمالاد و یا حتی سرو انواع دسر طراحی شده است.

حجم قاشق مربا خوری و چای خوری نیز با یکدیگر متفاوت است. قاشق مربا خوری حجم بیشتری داشته و از لحاظ اندازه نیز از قاشق چایخوری بزرگ‌تر است. اگر بین دو مدل قاشق نمی‌دانستید، قاشق چایخوری کدام است؟ به اندازه آن‌ها توجه کنید. قاشق چایخوری کوچک‌ترین قاشق، در سرویس قاشق چنگال ایرانی است. به طور تقریبی قاشق مربا خوری ناب استیل ۲ سانتی‌متر بزرگ‌تر از قاشق چایخوری است.

قاشق شربت‌خوری

قاشق شربتخوری به طور خاصی برای سرو انواع شربت‌ها، شیک و نوشیدنی‌ها که در لیوان‌های بلند و باریک سرو می‌شوند، استفاده می‌شود. این قاشق‌ها دارای دسته های بلند و فنجان باریک و کوچکی هستند که می‌توان با استفاده از آن به راحتی شربت یا انواع نوشیدنی را در لیوان‌های بزرگ هم زد.

قاشق شربت خوری برای نوشیدنی‌هایی مثل انواع شربت‌ها، آب میوه‌ها، میلک شیک‌ها، آبمیوه بستنی‌ها و … مناسب است. سر این قاشق‌ها به شکل بیضی و کوچک است تا هم زدن در لیوان برای استفاده‌کننده راحت باشد.

قاشق شربتخوری برلین ساده ناب استیل

قاشق بستنی

قاشق بستنی یکی دیگر از انواع قاشق‌هایی است که در ست قاشق چنگال وجود دارد. این قاشق به طور خاص برای سرو بستنی طراحی شده است، اما اشکال و اندازه‌های متفاوتی از آن وجود دارد. برخی از قاشق‌های بستنی در قسمت فنجانی خود فرم مربع شکلی دارند که بتوان مقدار مناسبی از بستنی را از کاسه برداشت. اندازه این قاشق‌ها معمولاً ۱۴,۵ سانتی‌متر است.

قاشق بستنی واریان ناب استیل

قاشق سرو خورشت

قاشق سرو خورشت دارای فنجان گود و عمیق است تا برداشتن خورشت با آن راحت‌تر باشد و مقدار بیشتری آب خورشت بتوان با آن برداشت. برخی از این قاشق‌ها شباهت زیادی به ملاقه دارند، اما کمی با آن متفاوت هستند.

قاشق سرو خورشت فلورانس لبه طلایی ناب استیل

قاشق صدف

قاشق صدف نسبت به انواع قاشق‌ها متفاوت است. قاشق صدف به لحاظ ظاهری شبیه به پوسته مدور صدف دریایی و با ظرافت خاصی طراحی شده است.

این قاشق مخصوص سرو صدف و غذاهای دریایی است. هم‌چنین به قاشق شکر نیز معروف است.

قاشق صدف فلورانس برنزی ناب استیل

قاشق سالاد

قاشق سالاد نسبت به قاشق‌های غذاخوری پهن‌تر و بزرگ‌تر است. این قاشق‌ها همراه با چنگال سالاد که دارای ۳ دندانه پهن و بزرگ است، مخصوص سرو راحت سالاد است. در برخی از سرویس‌ها، قاشق سالاد متشکل از دو قاشق بزرگ به هم چسبیده است که دندانه‌دار هستند و یا یک قاشق و یک چنگال بهم چسبیده دارند تا برداشتن تکه‌های سالاد به راحتی انجام شود.

قاشق چنگال سرو سالاد فلورانس ناب استیل

چند نکته در خرید ست قاشق چنگال

اگر قصد خرید قاشق چنگال و ست آن را دارید باید در هنگام خرید سرویس قاشق چنگالتان چند نکته را مد نظر داشته باشید. امروزه طرح‌های مختلفی از قاشق چنگال‌ها وجود دارد. طرح‌های سنتی جزئیات بیشتری داشته، معمولاً گلدار و یا دارای منحنی‌ست، اما طرح‌های مدرن ساده‌تر و مینیمال بوده و در آن‌ها از خطوط مستقیم و صاف استفاده شده است.

شما با توجه به سلیقه خودتان می‌توانید هر طرحی که دوست دارید انتخاب کنید، اما مسئله مهم کیفیت استیل قاشق چنگال در کنار زیبایی آن است. تشخیص این که استیل به کار رفته در قاشق چنگال تا چه اندازه از روی ظاهر آن با کیفیت است، کار ساده‌ای نیست. برای این کار باید به اعداد درج شده روی استیل دقت نمایید.

قاشق‌هایی که روی آنها علامت ۱۸/۱۰ حک شده بالاترین کیفیت را در بین استیل‌های به کار رفته در قاشق چنگال‌ها دارند. این اعداد نشان دهنده مقدار نیکل و کروم است. عدد ۱۸ مقدار کروم و عدد ۱۰ مقدار نیکل را نشان می‌‌دهد. نوع دیگری که کیفیت پایین‌تری دارد، با اعداد ۱۸/۸ نشان داده می‌شود که در آن درصد نیکل کمتر است. به همین دلیل مقدار درخشندگی و جلای کمتری دارد.

نشان استاندارد محصولات ناب استیل

ناگفته نماند که بر روی بسیاری از محصولات موجود در بازار عدد ۱۸/۱۰ حک شده است در حالی که نیکل آنها تنها حدود ۱-۲ % است. همین مورد باعث می‌شود مقاومت کمتری به خردگی داشته باشند. در ضمن عناصر دیگری که حین فرآیند تولید این استیل‌ها به کار برده می‌شود، به لحاظ بهداشتی تایید نمی‌شوند و برای سلامتی مصرف کننده مضر است. متاسفانه تنها راه تشخیص استیل ۱۸/۱۰ ارسال آن به آزمایشگاه‌های معتبر آنالیز مواد فلزی است. لذا توصیه می‌شود تنها از برندهای معتبر در بازار خرید کنید و حتما به یاد داشته باشید هنگام خرید علامت استاندارد بر روی جعبه قاشق و چنگال را با ارسال پیامک به سامانه استاندارد چک کنید.

یکی دیگر از راه‌های تشخیص کیفیت استیل قاشق و چنگال، جذب نشدن آن توسط آهن رباست. کفه و دسته قاشق به صورت یک تکه و بدون نقطه جوش، از ورق استیل ساخته می‌شود. علت جذب آهن ربا به کفه قاشق فقط به دلیل تغییر فیزیکی آن در فرآیند تولید است و استیل آن با دسته تفاوتی ندارد. پس برای اطمینان از نگیر بودن قاشق فقط دسته آن را چک کنید. اگر آهن ربا در قسمت دسته قاشق آن شد، باید بدانید احتمال زنگ زدن استیل آن وجود دارد.

معمولاً قاشق چنگال‌هایی که محکم و سنگین‌تر هستند کیفیت بالاتری دارند، اما انواع سبک و با کیفیت از این استیل‌ها نیز وجود دارد.

قاشق چنگال ناب استیل

قاشق چنگال ناب استیل، یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین برندها در ست قاشق و چنگال است. استیل استفاده شده در ناب استیل، استیل ضد زنگ و ساخته شده از نیکل و کروم است. وجود نیکل و کروم در استیل به کار رفته جهت ساخت قاشق چنگال ناب استیل، از خوردگی و زنگ زدگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. درصد نیکل در استیل سرویس‌های ما، ۱۰ و کروم ۱۸ درصد است. به همین دلیل است که ما در ناب استیل به یک برند با کیفیت در سرویس قاشق چنگال ایرانی بدل شده‌ایم.

تمامی قاشق چنگال‌های ما را می‌توانید در ماشین ظرفشویی بدون نگرانی از تغییر رنگ یا زنگ زدگی، بشویید. قاشق چنگال‌های ما، مقاوم به خوردگی و سیاه شدن هستند. نه تنها استیل به کار رفته در تولید قاشق‌ها مقاوم در برابر سیاه شدگی و زنگ زدگی‌ست، بلکه جعبه قاشق‌ها نیز دارای کیفیت بسیار بالایی است.

تمامی سرویس‌های قاشق چنگال ناب استیل، دارای ۲۵ سال ضمانت پس از فروش‌اند به شرطی که مطابق با فرهنگ شست و شوی قاشق چنگال‌ها از آن استفاده کنید.

قاشق چنگال‌های ناب استیل در تعداد ۱۲ پارچه، ۳۰ پارچه، ۴۶ پارچه، ۵۷ پارچه، ۸۶ پارچه، ۹۸ پارچه، ۱۱۶ پارچه، ۱۲۴ پارچه، ۱۳۶ پارچه، ۱۴۸ پارچه و ۱۵۸ پارچه‌اند که با توجه به سلیقه و بودجه‌تان، امکان خرید به صورت دست، جین و سرویس برای انواع قاشق چنگال و کارد در سایت رسمی ناب استیل وجود دارد.

تنوع مدل‌ها در وب سایت ما نیز بسیار بالاست. مدل‌های ورونا، واریان، امپریال، ونیز، برلین، فلورانس، کودک و پالرمو از مدل‌های قاشق چنگال ناب استیل هستند که هر کدام در چند مدل و اقلام مختلف عرضه می‌شوند. شما می توانید به راحتی از طریق سفارش آنلاین هر مدل را که خواستید سفارش دهید. کیفیت و اصالت کالاهای خود را ضمانت می‌کنیم تا شما خریدی مطمئن داشته باشید.

سرویس قاشق چنگال فلورانس ناب استیل

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع قاشق و کاربرد آن در سرو غذا پرداختیم. البته تنوع قاشق‌ها در سرویس‌های مختلف متفاوت است و ممکن است برخی از سرویس‌ها، اقلام بیشتری از آنچه در این مقاله معرفی شد، داشته باشند. در زمان خرید ست قاشق چنگال به تعداد میهمانان خود توجه کرده و متناسب با آن‌ها سرویس دلخواه خود را خریداری نمایید. در صورت افزایش تعداد و تکمیل اقلام سرویس قاشق و چنگال خود می‌توانید اقلام را به صورت دست و یا جین نیز خرید کنید.

مسلم است که انتخاب یک ست قاشق چنگال ایرانی باکیفیت، به دیزاین و پذیرایی شما زیبایی دو چندان می‌بخشد. هم‌چنین اگر برای سرو هر نوع غذا و یا دسر از قاشق مخصوص به خودش استفاده شود، استفاده‌کنندگان از آن راحت‌تر خواهند بود و احتمال ریختن غذا از قاشق به حداقل می‌رسد. در صورت تمایل، می‌توانید از سرویس‌های موجود در فروشگاه ناب استیل دیدن کنید و هر کدام را که مایل بودید خریداری نمایید.