نوشیدنی‌های معروف کافی شاپ‌ها

خانه » مجله ناب استیل » نوشیدنی‌های معروف کافی شاپ‌ها
  • نوشیدنی‌های کافی شاپ

نوشیدنی‌های معروف کافی شاپ‌ها

۱۴۰۱/۲/۲۸ ۱۴:۴۹:۱۴۱۱ دی, ۱۴۰۰|بلاگ|

قهوه، معروف‌ترین و پرطرفدارترین نوشیدنی در کل دنیا است. تاریخچه قهوه در کشور ما نیز قدمت طولانی دارد. مصرف آن به قبل از ورود چای به ایران برمی‌گردد. پس از سلطه‌‌ی انگلیس نوشیدنی چای، جای قهوه را گرفت. در دهه‌ی اخیر، مصرف انواع نوشیدنی بر پایه‌ی قهوه هم‌زمان با افزایش روزافزون تعداد کافه‌ها و کافی شاپ‌ها متداول‌تر شده است. ماده موثر این نوشیدنی کافئین می‌باشد. یک فنجان قهوه تقریبا دارای ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین است. تفاوت اصلی در انواع قهوه نوع دم‌آوردن آن‌هاست. در ادامه با رایج‌ترین انواع قهوه در کافی شاپ‌ها آشنا می‌شوید.

قهوه ترک

قهوه ترک نام آشناترین نوع نوشیدنی در بین لیست کافی شاپ‌ها است. قهوه ترک، سبکی از قهوه است که با استفاده از دانه‌های قهوه آسیاب شده بسیار ریز و بدون فیلتر تهیه می‌شود.

اسپرسو

اسپرسو، محبوب‌ترین نوشیدنی قهوه در سراسر جهان است که افراد زیادی از نوشیدن یک یا دو کاپ از آن لذت بسیاری می‌برند، به ویژه اگر بعد از غذای اصلی به عنوان نوشیدنی مصرف شود. اسپرسو پایه بسیاری از نوشیدنی‌های قهوه است که در دستگاهی تحت فشار دم می‌شود، به این صورت که آب در حال جوش را از میان دانه های قهوه‌ی رست و آسیاب شده عبور می‌دهد. این فرآیند در نهایت به یک کاپ قهوه‌ی اسپرسو معطر و خوش‌طعم با کافئین بالا تبدیل خواهد شد. تفاوت قهوه‌ی معمولی و اسپرسو در طرز تهیه‌ی آن نهفته است. دانه‌های قهوه در نوع اسپرسو طولانی‌تر برشته، آسیاب و تحت فشار دم می‌شوند. اسپرسو را اغلب به وسیله دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌کنند. در حالی‌که قهوه‌ی معمولی را با قهوه‌ جوش‌های روگازی یا برقی درست می‌کنند.

کاپوچینو

کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه بر پایه‌ی اسپرسو بوده و خاستگاه آن کشور ایتالیا است. اکثر قهوه‌خورها علاقه‌ی خاصی به نوشیدن کاپوچینو دارند. این نوشیدنی محبوب با لایه‌ای ضخیم از فوم شیر پوشیده شده است که طعم و رایحه‌ی بی‌نظیری به آن می‌بخشد. محتویات کاپوچینو شامل یک سوم اسپرسو، یک سوم شیر جوشیده و یک سوم کف شیر است. همچنین، می‌توان محصول نهایی را با پودر کاکائو و دارچین تزیین و نوش جان کرد.

لاته

لاته یکی دیگر از نوشیدنی‌های مبتی بر اسپرسو بوده و در سراسر جهان شهرت پیدا کرده است. لاته یک کلمه‌ی ایتالیایی است که در لغت به معنای قهوه و شیر می‌باشد. لاته با کاپوچینو متفاوت است زیرا حاوی شیر جوشیده بیشتر و تنها لایه نازکی از فوم است. لاته برای کسانی که نوشیدنی قهوه‌ی قوی نمی‌خواهند انتخاب مناسبی بوده، زیرا محتوای کافئین آن از اسپرسو یا قهوه کمتر می‌باشد.

امریکنو

امریکنو یک نوشیدنی محبوب کافی شاپ است که از آب و اسپرسو تهیه می‌شود. این نوع نوشیدنی نسبت به اسپرسو کافئین کمتری دارد. محتوای امریکنو شامل یک سوم اسپرسو و دو سوم آب است. آمریکایی‌ها معمولا آن را بدون شیر سرو می‌کنند اما می‌توانید به آن شیر نیز اضافه کنید.

قهوه سرد

در سال‌های اخیر، نوشیدنی به نام قهوه‌ی سرد محبوبیت ویژه‌ای در بین قهوه‌خورها پیدا کرده است. فرآیند تهیه‌ی قهوه‌ی سرد به این ترتیب است که قهوه‌ی آسیاب شده را در دمای اتاق یا در یخچال به مدت ۱۲ ساعت یا بیشتر می‌خیسانند، هیچ نوع گرمایی در این فرآیند وجود ندارد. در نهایت نوشیدنی صاف، کم اسید و دارای کافئین بالا تهیه می‌گردد. نکته مهم این‌که، قهوه سرد با قهوه یخی متفاوت است، زیرا قهوه یخی با قهوه ساز سنتی دم می‌شود و سپس روی یخ یا در یخچال سرد می‌شود.

موکا

موکا که گاهی به آن کافه موکا یا موکا لاته نیز می‌گویند، یک نوشیدنی معروف کافی‌شاپی است. در واقع همان لاته با شکلات آب شده یا پودر کاکائو اضافه می‌باشد. به طور کلی، موکا حاوی دو کاپ اسپرسو، یک یا دو کاپ شکلات آب شده، شیر جوشیده و کمی کف شیر است.

آفوگاتو

آفوگاتو یک نوشیدنی محبوب کافی شاپ و کافه ای است که با اسپرسو و بستنی وانیلی درست می‌شود. آفوگاتو یک نوع قهوه و دسر ایتالیایی غنی شیرین و خامه‌ای در یک فنجان است. گاهی اوقات نام آن را در فهرست دسرها مشاهده می‌کنید. برای خوردن آن به یک قاشق نیاز دارید تا اسپرسو داغ را بلافاصله قبل از سرو روی بستنی بریزید.

ماکیاتو

ماکیاتو در لغت به معنای علامت یا لکه است. این اشاره به علامتی است که شیر جوشیده روی سطح اسپرسو هنگام ریختن داخل آن به جای می‌گذارد. ماکیاتو با لاته متفاوت است، زیرا فقط مقدار کمی شیر دارد.

فلت وایت

فلت وایت یکی دیگر از نوشیدنی‌های قهوه بر پایه‌ی اسپرسو، شیر جوشیده و لایه‌ای از کف است. این نوشیدنی شبیه لاته و کاپوچینو می‌‌باشد با این تفاوت که لایه نازک‌تری از فوم روی آن قرار دارد.

کورتادو

کورتادو یک نوع نوشیدنی اسپرسو است که از مقادیر مساوی اسپرسو و شیر جوشیده تشکیل شده است. یعنی دو کاپ اسپرسو و دو کاپ شیر.

انتخاب شما هرکدام از انواع قهوه که باشد، در کنارش دسر‌های متنوع مانند پودینگ سوئیسی و یا برای صبحانه نان زاپف ترکیب فوق‌العاده‌ای خواهد بود که پیشنهاد می‌کنیم حتما امتحان کنید، همچنین برای وعده صبحانه می‌توانید علاوه بر قهوه، دستور پخت روستی را نیز بخوانید و آن را تهیه کرده و لذت ببرید.

ثبت ديدگاه

Go to Top