راهنمای انتخاب اجاق گاز

تصور آشپزخانه بدون اجاق گاز تقریبا غیر ممکن است. اجاق گازوسیله ایست که سالها در خانه شما استفاده میشود. بنابراین باید در خرید آن به نکات مهم زیر توجه نمایید.

 اجاق گاز های موجود در بازار از نظر تنوع به دو دسته تقسیم میشوند: اجاق کاز های مبله و توکار

 در سال های اخیرلوازم آشپزخانه تو کار به علت هماهنگی بیشتر با کابینت و سایر لوازم  آشپزخانه و زیبایی بیشتر و همچنین حق انتخاب تعداد و محل شعله ها جایگزین گازهای مبله شده اند.

در این نوشته سعی کردیم جنبه های مختلف اجاق گازهای توکار را بررسی نمائیم تا به انتخاب مناسب با نیاز شما کمک نماییم.

اجاق گازهای توکار خود به سه دسته تقسیم میشوند: ۱. برقی ۲. گازی ۳-برقی-گازی

اجاق گازهای تو کار برقی:

صفحه اجاق گازهای برقی از شیشه‌–سرامیک است. به دلیل مصرف بالای برق در این نوع اجاقها و ارزان و در دسترس بودن گاز در ایران، این اجاقها در کشورمان کمتر مورد مصرف قرار می‌گیرد.

اجاق گازهای توکار گازی:

این  اجاق گازها امروزه طرفداران زیادی دارد و به شما این حق انتخاب رو میدهد که اجاق گازتان را از ۱ تا ۶ شعله نسبت به فضایی که دارید انتخاب کنید.

انواع اجاق گازها از نظر شکل ظاهری :

اجاق گازها به ۴ دسته زیر تقسیم بندی میشوند:

۱.استیل       ۲.شیشه       ۳.استیل-شیشه      ۴.شیشه ای سرامیکی

 

صفحه استیل :

جنس صفحه استیل در انتخاب یک اجاق گاز بسیار تاثیر دارد. زیرا اگر صفحه استیل مرغوب نباشد با گذشت زمان در اثر حرارت و پخت و پز زیبایی خود را از دست میدهد. پس در هنگام خرید به جنس و طراحی آن بسیار دقت نمایید . جنس استیل های استفاده شده در اجاق گازهای صفحه ای استیل شرکت ناب استیل از استیل ۳۰۴ نگیر بوده که علاوه بر زیبایی در برابر زنگ‌زدگی و تغییر رنگ مقاوم است.

صفحه شیشه ای :

استفاده از شیشه مشکی و سفید در این اجاق‌ها به طراحان آشپزخانه این امکان را می‌دهد تا با دست بازتر از رنگهای مختلف برای زیبایی طرح خود استفاده کنند. شیشه های استفاده شده در اجاق گاز های صفحه ای ناب استیل محصول شرکت شات ایتالیا Schott که بزرگترین تولید کننده شیشه در دنیاست می‌باشد. همچنین ناب استیل از شیشه های مات نیز در برخی مدل ها  گاز ۲۰۲و ۲۰۱ و ۲۱۴استفاده کرده که با حفظ کیفیت از زیبایی منحصر به فردی را ایجاد کرده است و با استقبال بسیار بالای مصرف کنندگان مواجه شده است.

قطعات اجاق گاز

۱.مشعل (برنر):

مشعل از مهمترین قطعات اجاق گاز به شمار می آید که از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:

۱. محفظه اختلاط که وظیفه آن مخلوط کردن متناسب هوا و گاز برای داشتن شعله آبی و با بازده بالاست

۲. سر شعله که وظیفه آن هدایت مناسب شعله به سمت ظرف برای انتقال حداکثر گرما به ظرف است.

طراحی مناسب و استفاده از مواد اولیه مرغوب در مشعل نقش بسزایی در استفاده حداکثری از گاز ورودی و در نتیجه پایین آوردن مصرف دارد. مشعل‌های استفاده شده در اجاق های ناب استیل از شرکت های ایتالیایی ساباف و دیفندی Defendiو Sabaf تهیه شده اند که از جمله بزرگترین تولید کنندگان مشعل در دنیا می‌باشند. توان حرارتی بالا و بازده حدود ۶۶ درصدی این مشعلها در کنار طراحی مناسب دیگر اجزای اجاق گازهای ناب استیل، باعث شده که تمامی اجاق‌های ما درارای گرید A  مصرف انرژی باشند.

همه ساله بازرسین، مشاوران و نمایندگان این شرکت ها در کارخانه، نمایشگاه ها و . . . برای بهبود کیفیت در کنار مجموعه ناب استیل و مشتریان حضور دارند. لازم به توضیح است برخی افراد سودجو به دروغ و صرفاً جهت اهداف مالی محصولات خود را با این مشخصات معرفی می کنند.

۲.شیر:

از دیگر قطعات مهم در اجاق گاز شیر بوده که به وسیه آن میتوان میزان گاز ورودی به سر شعله را تنظیم کرد. شیرهای استفاده شده در اجاق گاز های ناب استیل از شرکت کوپرچی اسپانیا بوده که یکی از شرکت های تولید کننده شیر با کیفیت در دنیا است. استفاده از شیر با کیفیت عمر اجاق را افزایش می دهد و خطر بروز نشتی را به صفر می رساند و تنظیم میزان شعله را آسان می کند.

۳.ولوم ها :

وسیله های که بر روی شیر ها قرار گرفته و در شکل ظاهری یک اجاق گاز زیبا تاثیر بسزایی دارد. ولوم ها یا همان دستگیره های روشن و خاموش کردن   اجاق گاز یکی از نکات انتخاب یک اجاق گاز خوب است. علاوه بر زیبایی مواد استفاده شده در ولوم ها باعث می شود که آنها بر اثر حرارت ذوب نشوند و همچنین دیرتر داغ شوند.

ولوم های استفاده شده در اجاق گاز های ناب استیل از باکالیت ( پلاستیک فشرده شده ) میباشد که مانع داغ شدن آن می شود. هم چنین این ولوم ها ساخت کشور های ترکیه و ایتالیا می باشد.

۴. چدنی :

چدنی ها در زیبایی اجاق گاز تاثیر بسزایی داشته و همچنین کیفیت رنگ و جنس آن نیز بسیار مهم میباشد. زیرا اگر از چدنی های بی کیفیت استفاده شود در اثر حرارت به مرور زمان رنگ خود را از دست میدهند و باعث میشود اجاق گاز زیبایی روز اول خود را نداشته باشد. در شرکت ناب استیل تمامی اجاق گاز ها از چدنی هایی استفاده شده که دارای رنگ بسیار زیبا و طراحی متفاوتی میباشد. همچنین سطح صاف چدنی ها مانع نفوذ ذرات روغن و باقی مانده غذا به داخل شده و نظافت آنها را نیز راحت تر میکند. ضمنا این به دلیل استفاده از لعاب با کیفیت سطح چدنی‌ها زنگ نمی‌زند.

۵.سیستم ایمنی-ترموکوپل

از قطعات اصلی که باید در انتخاب یک اجاق گاز خوب به آن  توجه شود سیستم ایمنی میباشد. ترموکوپل وظیفه قطع و وصل جریان گاز را به عهده دارد. یک سیستم ایمنی خوب باید در هنگام جرقه زدن سریعا جریان گاز را وصل کند تا شعله روشن شود و هنگامی که شعله بر اثر سر رفتن غذا یا باد زدن خاموش شد سریعا جریان گاز را قطع نماید. متاسفانه توجه نکردن به این موضوع و استفاده از اجاق‌های غیر استاندارد سالانه آسیب های جانی زیادی را به هموطنان ما وارد می کند. سیستم ایمنی استفاده شده در اجاق گاز های ناب استیل ساخت کشور اورکلی اسپانیا Orkli می باشد. این ترموکوپل‌ها با استفاده از آخرین تکنولوژی روز دنیا دارای عملکرد فوق سریع در قطع و وصل گاز می‌باشند.

تست های کنترل کیفیت :

با توجه به اهمیت موضوع کیفیت در عصر حاضر و نقش آن در جلب رضایت مشتریان، گروه صنعتی ناب استیل همواره خود را ملزم دانسته علاوه بر رعایت پارامترهای فنی و کمی جهت تولید محصولات، تضمین کیفیت را سرلوحه کاری خود قرارداده و همواره برابر الزامات استانداردهای ملی و بین المللی (ISO ) و با تکیه بر دانش و تکنولوژی روز دنیا، با استفاده از متخصصین مجرب، تولید با کیفیت مطلوب را دستور کار خود قرار داده است. تمامی  اجاق گاز های ناب استیل قبل از خروج از کارخانه باید تست های کنترل کیفیت  زیر را با موفقیت بگذرانند تا اجازه عرضه به مشتری را پیدا کنند.

۱.تست نشتی گاز :

مهمترین تست در خصوص محصول اجاق گاز، تست نشتی گاز بوده که در شرکت ناب استیل تمامی اجاق گازهای تولید شده، توسط دستگاه نشت یاب دیجیتال مورد تست و بازرسی قرار میگیرند و مسئولین کنترل کیفیت به صورت مستمر بر نحوه انجام این کار نظارت دارند.

۲.تست شعله و ترموکوپل :

 در این مرحله از صحت عملکرد سیستم ترموکوپل و جرقه زن اطمینان حاصل شده و  تمامی اجاق گازهای تولید شده مورد این آزمون قرار میگیرند. در این ایستگاه علاوه بر تستهای مذکور کلیه سیم کشیها، ارتباطات و موارد مربوط به سیستم جرقه زنی و ترموکوپل به صورت کامل تست و بازرسی میگردد.

 ۳ . تست صفحه رویه شیشه ای:

جهت اطمینان از عملکرد سکوریت شیشه ها تست های تنش حرارتی، استحکام و ضربه برروی شیشه ها انجام می‌پذیرد.

۴. تست گرمایش:

در این مرحله گرمایش قسمتهای مختلف اجاق گاز مورد تست و ارزیابی قرار میگیرد.

۵. تست دی اکسید و منواکسید کربن:

میزان دی اکسید و منواکسید کربن حاصل از احتراق وسیله در محیط اندازه گیری شده که این مقدار نباید از حد معینی تجاوز کند.

۶. تست نشتی جریان الکتریکی:

میزان نشتی جریان الکتریکی توسط دستگاه نشت یاب دیجیتال مورد اندازه گیری قرار میگیرد.

 

نکاتی که باید در خرید اجاق گاز به آن توجه کرد :

۱. با توجه به فضایی که در آشپزخانه دارید تعداد شعله مورد نظرتان را انتخاب کنید.

۲. به توان حرارتی شعله پلوپز توجه کنید. توان حرارتی شعله پلوپز بین ۳.۸تا ۴ کیلو وات متغیر است. باید توجه داشته باشید که کمتر از این مقدار نباشد.

۳. به جنس چدنی های اجاق گازتوجه کنید. در انتخاب اجاق گازتان توجه داشته باشید که چدنی که انتخاب میکنید دارای سطح صاف و سیقلی باشد تا به راحتی تمیز شوند و چربی غذا را به خود نگیرد.

 

امیدواریم با این اطلاعات بتوانید اجاق گاز دلخواه خودتان را انتخاب کنید .

 

تهیه و تنظیم : گروه صنعتی ناب استیل